Echipa de volei LAPI Dej, CAMPIOANĂ NAȚIONALĂ la ”speranțe” – FOTO

LAPI sperante campioana

Echipa de volei LAPI Dej a devenit astăzi campioană națională la ”speranțe”, după ce s-a impus în turneul final din Botoșani.

Așa cum Dej24.ro a anunțat încă din 5 mai, echipa de volei LAPI Dej s-a deplasat la Botoșani pentru turneul final de volei masculin – categoria ”speranțe”, întrecere destinată sportivilor cu vârsta de 14-15 ani.

La competiția din Botoșani, desfășurată în sala de sport a Colegiului Tehnic ”Gheorghe Asachi”, pe lângă formația locală, au mai participat echipele CSŞ Nicu Gane Fălticeni, CSŞ Buzău, CSŞ LAPI Dej, CSŞ Caransebeş, CVM Tomis Constanţa, LPS Suceava şi CNNT Craiova.

Dejenii au debutat cu o înfrângere, scor 1-3 cu Fălticeni (26-24, 19-25, 20-25-20, 20-25), însă au obținut două victorii prețioase cu CSS Caransebeș 3-0 (25-10, 25-21, 25-13) și CSS Buzău 3-0 (25-17, 25-14, 24-12) și s-a calificat – cu 6 puncte – în semifinalele turneului final.

În penultimul act al competiției, elevii antrenați de Mircea Itt au spulberat cu 3-0 (25-20, 25-17, 25-23) CNNT Craiova și s-au calificat în marea finală.

Astăzi, LAPI Dej s-a impus cu 3-1 în fața formației CSȘ ”Nicu Gane” Fălticeni și a devenit campioană națională la volei masculin ”speranțe”. De asemenea, Michael Sălătioan a fost desemnat ”cel mai bun trăgător al turneului”, în timp ce Gabriel Pop a primit titlul de ”cel mai bun jucător al turneului”.

LAPI: Sorin Tarța, Darius Cîmpean, Ademaro Cristea, Ovidiu Purdea, Gabriel Pop, Robert Balog, Cornel Pop, Cătălin Lăscăian, Michael Sălătioan (c), Alex Conțiș, Antonio Cristea, Florin Vădan. Antrenor: Mircea Itt.

Antrenorul Mircea Itt a declarat pentru Dej24.ro că este foarte bucuros pentru această performanță și că îi felicită pe elevii săi pentru titlul obținut, acela de campioni ai României.

Competiția a fost desfăşurată sub egida Federaţiei Române de Volei (FRV), fiind organizată de Clubul Sportiv Şcolar (CSŞ) Botoşani cu sprijinul Primăriei Municipiului Botoşani, Asociaţiei Judeţene de Volei (AJV), Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ) şi Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret (DJST).