FC Unirea Dej a învins fosta campioana a României, Astra Giurgiu și a obținut prima victorie în deplasare – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a impus cu 2-0 la Giurgiu, în confruntarea cu Astra, și a obținut prima victorie în deplasare din acest sezon de Liga 2.

Partida dintre Astra Giurgiu și FC Unirea Dej – care s-a disputat azi, cu începere de la ora 11, pe Stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu – a contat pentru a șaptea etapă din Liga 2. Elevii antrenați de Dragoș Militaru au controlat ostilitățile și au avut mai multe șanse de a marca. Au fructificat însă doar două ocazii, una în prima repriză și una în partea secundă.

Prima reușită s-a înregistrat în minutul 21: Alex Militaru a profitat de o bâlbâială în careul Astrei și a deschis scorul. Cel de-al doilea gol i-a aparținut lui Angelo Cocian. În minutul 85, ”Angi” a șutat pe poartă, balonul a luat efect și l-a învins pe portarul Moroz.

S-a încheiat 2-0 pentru FC Unirea Dej, care continuă seria de rezultate bune (după victoria 2-1 cu CSA Steaua București) și se pregătește pentru duelul de pe teren propriu cu Petrolul Ploiești. Confruntarea cu liderul Ligii 2 va avea loc sâmbăta viitoare de la ora 13.

Astra: Moroz – R. Zamfir, Ad. Stoian, D. Vasilescu, Riza, Gab. Șerban, Rob. Grecu, C. Danciu, Dr. Gheorghe, Brăilă, Cl. Dragu (C). Rezerve: Mih. Cotolan – Buliga, Gab. Dumitrașcu, And. Stanciu, Adeshina, Tib. Giuroiu, Y. Fatai, Banu, I. Zaharia. Antrenor: Florin Stîngă.

Unirea Dej: Răilean – Roș, Kereki, Burdeț, I. Rus, Ad. Pop, Cătinean (C), Al. Militaru, Mir. Manole, Al. Pop, Frăsineanu. Rezerve: Cl. Chindriș, R. Papp – Al. Blaj, D. Pop, Al. Papp, Chira, P. Popescu, Cocian, Vl. Bogdan. Antrenor: Dragoș Militaru.