Prima victorie pentru Unirea Dej în noul sezon, după 2-1 cu Viitorul Ghimbav

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu scorul de 2-1, în deplasare, formația Viitorul Ghimbav. Meciul a avut loc în această după-amiază.

Partida dintre Viitorul Ghimbav și FC Unirea Dej, programată în această după-amiază de la ora 17, a contat pentru a treia etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea meciului direct, cele două formații erau la egalitate, cu zero puncte în clasament. Vă reamintim, elevii antrenați de Alpar Meszaros au înregistrat două înfrângeri în primele două etape: 0-2, în deplasare, cu Unirea Tășnad și 0-4, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj. De cealaltă parte, Viitorul Ghimbav a pierdut 1-4 cu Industria Galda și 1-2 cu CFR Cluj 2.

În această după-amiază, FC Unirea Dej a reușit să obțină primele trei puncte în noul sezon competițional. Florin Blaj a fost faultat în careu, în minutul 2, iar arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var. Florin Alexandru a transformat pentru oaspeți și a deschis scorul. Avantajul dejenilor nu a durat decât câteva minute pentru că Viitorul a reușit egalarea, prin Daniel Paraschiv.

Golul victoriei pentru Unirea avea să vină în prelungirile meciului. Bogdan Boje a înscris, cu capul, în poarta formației din Ghimbav – în minutul 91 – și a adus toate cele trei puncte puse în joc în ”contul” Dejului.