Unirea Dej a pierdut, 1-3, cu Caransebeș. Sportivii din Dej au REVENIT INCREDIBIL pe tabelă – FOTO

loading...

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă astăzi cu scorul de 3-1, pe teren propriu, de CS Volei Caransebeș. Ultimul set a fost cel mai spectaculos, marcând o revenire incredibilă a gazdelor.

Meciul dintre Unirea Dej și CS Volei Caransebeș, disputat în această după-amiază de la ora 17, a contat pentru a V-a etapă din cadrul turneului pentru locurile 7-12. Înaintea acestei confruntări, elevii antrenați de Stewart Bernard au ocupat cea de-a patra poziție în clasamentul locurilor 7-12, cu 22 de puncte acumulate, în timp ce Volei Caransebeș se situa pe poziția a doua, cu 30 de puncte.

Oaspeții au început mai bine întâlnirea din Sala Sporturilor Dej și au apăsat încă din debut pedala de accelerație, câștigând primul set la o diferență de cinci puncte (25-20). Dejenii s-au regrupat la pauza dintre runde, iar antrenorul Stewart Bernard a oferit indicații prețioase care au dus la echilibrarea jocului. Din păcate pentru gazde, deși au condus cu 25-24 și 26-25, la final a fost 28-26 pentru Caransebeș.

Jocul bun făcut în actul secund a fost continuat de dejeni și în setul trei, în timp ce sportivii din Caransebeș nu au mai putut ține același ritm. În cele din urmă, după 25-17 pentru Unirea Dej, meciul a devenit deschis oricărui rezultat. Setul patru a fost de-a dreptul spectaculos. Oaspeții au condus cu 23-12 și mai aveau nevoie de doar două puncte pentru a pune mâna pe victorie, însă voleibaliștii din Dej au turat motoarele și au reușit punct după punct.

La 22-23, spectatorilor din Sala Sporturilor nu le venea să creadă ce se întâmplă, după ce dejenii au reușit să revină incredibil pe tabelă. Visul frumos avea să se termine însă în doar câteva minute. În ciuda revenirii extraordinare a uniriștilor, sportivii din Caransebeș au fost mai lucizi pe final, s-au impus cu 26-24 și au câștigat meciul cu 3-1.

Vă reamintim, etapa trecută, CS Unirea Dej a pierdut cu scorul de 3-1 întâlnirea, din deplasare, cu formația Știința Explorări Baia Mare. Detalii AICI!

VOLEI | Unirea Dej a pierdut la limită restanța cu Volei Municipal Zalău

FOTO – Arhivă
loading...

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut, scor 2-3, duelul din deplasare cu vicecampioana Diviziei A1, Volei Municipal Zalău.

Partida dintre Volei Municipal Zalău și CS Unirea Dej trebuia să aibă loc pe 5 februarie însă a fost reprogramată pentru ziua de 18 februarie după ce mai ce voleibaliști sălăjeni au fost diagnosticați cu diverse forme de viroze respiratorii, doi jucători fiind internați la sectia de boli infecțioase cu pneumonie, respectiv gripă de tip A.

Întâlnirea dintre cele două echipe a avut loc marți, la ora 18 și a contat pentru a XIV-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin.

Chiar dacă Zalăul a condus în primul set în multe momente, Unirea a revenit şi a câştigat setul de debut cu 25 – 23.

Setul secund a fost echilibrat, însă dejenii au speculat la maxim greşelile din tabăra adversă, iar în final au câştigat cu 27 – 25.

În setul cu numărul trei, sălăjenii și-au revenit, au turat motoarele și s-au impus cu 25 – 16. Elevii lui Bogdan Tănase au reușit să se impună și în setul al patrulea, pe care l-au câștigat cu 25 – 22 și au trimis meciul în decisiv.

Văzându-se egalați, uniriștii au fost cu moralul la pământ și nu au reușit să-și revină nici în setul cu numărul 5, câștigat tot de gazde, cu scorul de 15 – 7.

S-a terminat 2 – 3, iar uniriștii obțin un singur punct în urma acestei întâlniri și își mențin poziția în clasament. Pentru elevii lui Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi urmează partida cu SCMU Craiova de pe teren propriu. Aceasta se va disputa sâmbătă, 22 februarie, de la ora 18:00, în Sala Sporturilor din Dej.

Continuă să citești

FC Unirea Dej, remiză în amicalul cu Industria Galda – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 2-2, duelul amical cu Industria Galda.

Partida de verificare dintre FC Unirea Dej și Industria Galda (locul 16, seria a V-a, Liga a III-a) s-a disputat în această seară, cu începere de la ora 19, pe Baza Sportivă ”Someșeni” din Cluj-Napoca.

Dejenii au început în forță meciul și au ratat două ocazii uriașe, prin Andrei Pop și Kereki. Nici Adi Pop nu a mai fost mai norocos, cu o lovitură de cap, cu câteva minute înainte de finalul primei părți. La scurt timp, Andrei Pop putea marca din lovitură liberă, dar portarul Galdei a scos senzațional de lângă bară.

După reluare, uniriștii au punctat de două ori, prin Andrei Pop și Cocian (din lovitură liberă, deviată), înainte ca antrenorul Dragoș Militaru să schimbe toată echipa și să trimită pe teren mai mulți juniori. În cele din urmă, Industria a reușit să egaleze și partida s-a încheiat 2-2.

Vă reamintim, în precedentele patru jocuri amicale, FC Unirea Dej a trecut cu 5-1 de ACS Vulturul Mintiu Gherlii și cu 3-2 de Victoria Cluj și a fost învinsă cu 3-1 de CS Minaur Baia Mare, respectiv cu 3-0 de ”U” Cluj.

VOLEI | Unirea Dej dispută astăzi restanța cu Volei Municipal Zalău

loading...

Echipa de volei CS Unirea Dej va întâlni marți, 18 februarie, cu începere de la ora 18, în deplasare, formația Volei Municipal Zalău.

Este vorba despre o partidă restantă, reprogramată din cauza gripei, după ce voleibaliștii sălăjeni au fost diagnosticați cu diverse forme de viroze respiratorii. Mai mult decât atât, doi jucători au fost internați la sectia de boli infecțioase cu pneumonie, respectiv gripă de tip A.

Meciul dintre cele două echipe contează pentru cea de-a XIV-a a Diviziei A1 la volei masculin și era programat inițial să se dispute pe 5 februarie.