Unirea Dej a pierdut la Bacău, 1-3. Stewart Bernard a debutat cu o înfrângere

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut cu scorul de 3-1 întâlnirea, din deplasare, cu Știința Bacău, în primul meci al fazei a II-a a Diviziei A1.

Partida de la Bacău a contat pentru etapa a XXIII-a, respectiv prima etapă a fazei a II-a din cadrul Diviziei A1 la volei masculin. Meciul din această după-amiază le-a adus față în față pe Unirea Dej, ocupanta locului 10 în clasamentului Diviziei A1, cu 17 puncte acumulate până în acest moment, și pe CS Știința Bacău, ocupanta locului 9, cu 22 de puncte strânse în acest sezon.

Meciul – contând pentru turneul locurilor 7-12 –  a fost unul destul de echilibrat, iar în primul set cele două formații au mers umăr la umăr. În final, băcăuanii au făcut mai puține greșeli și s-au impus cu 25-23. Actul secund le-a aparținut elevilor antrenați de Stewart Bernard, noul antrenor al Unirii Dej (subiect despre care am scris, în exclusivitate, AICI). Voleibaliștii de pe Valea Someșului au controlat ostilitățile și și-au adjudecat setul cu 25-21.

Din păcate pentru dejeni, gazdele au turat motoarele, au preluat frâiele meciului și au câștigat setul trei la o diferență de șapte puncte, 25-18. Jocul Unirii nu s-a îmbunătățit nici în actul cu numărul patru și tot băcăuanii au fost cei care au avut câștig de cauză, 25-20, respectiv 3-1 pe tabelă, la finalul jocului.