Unirea Dej, CAMPIOANĂ DE TOAMNĂ. Ultima victimă: CS Ocna Mureș – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 3-1, în deplasare, formația CS Ocna Mureș, într-o restanță a etapei a șaptea, și e campioană de toamnă.

Partida dintre ”lanterna roșie” CS Ocna Mureș și liderul FC Unirea Dej trebuia să aibă loc pe 24 octombrie, dar dejenii au fost loviți de COVID-19 și duelul s-a amânat. Și întâlnirea de azi de pe Stadionul ”Soda” a stat sub semnul întrebării, după ce un jucător al gazdelor a fost depistat pozitiv, însă DSP – care a efectuat ancheta epidemiologică – a dat ”undă verde”.

Uniriștii au deschis scorul în minutul 19. Adrian Pop a recuperat un balon și a șutat plasat de la 15 metri, în diagonală, bară-gol. În minutul 32, Mihai Kereki a deviat în poarta adversă un șut trimis de Andrei Pop și a dublat avantajul formației sale. Cu două minute înainte de pauză, fotbaliștii din județul Alba au redus din diferență printr-un penalty executat de Claudiu Marcu (primul șut pe spațiul porții!). De menționat că Florin Blaj a lovit de două ori transversala (‘5, ’45), iar portarul Ignat s-a remarcat la ocaziile lui Chira (‘7), Andrei Pop (’28, ’30) și Giurgean.

Meciul a curs într-o singură direcție, cu FC Unirea Dej la timonă, iar golul trei a venit în minutul 89. Chira a executat o lovitură liberă, Ionuț Rus a deviat balonul în poartă pentru 3-1, iar elevii lui Dragoș Militaru au atins o bornă incredibilă: 8 victorii din 9 partide!

CS Ocna Mureș: 1. V. Ignat – 2. Bartoș, 20. C. Lazăr, 6. Uță, 10. Cl. Marcu, 19. B. Cristea, 5. Al. Dumitru, 7. T. Cristea, 4. M. Domșa, 16. Trifan, 9. Șumblea. Rezerve: 12. Decean, 30. Moise, 14. Neșan, 3. Vădan, 18. Csegoldi, 27. Al. Kiraly, 34. Busuioc, 8. P. Man, 17. Vaidasigan. Antrenor: Gabriel Cotoară.

FC Unirea Dej: 12. D. Farcaș –  4. I. Rus, 5. Kereki, 2. Vomir, 18. Al. Papp, 6. Cătinean, 13. Cr. Chira, 19. Ad. Pop, 10. Fl. Blaj, 7. An. Pop, 14. Giurgean. Rezerve: 1. Tudose, 16. Peter, 17. Cocian. 20. Al. Blaj, 11. B. Pop, 30. Toderean, 3. V. Sabo, 15. Ad. Farcaș, 8. Mate. Antrenor: Dragoș Militaru.