Unirea Dej nu se regăsește. Antrenorul Militaru, descumpănit după un nou eșec: ”Am luat gol ca la juniori. Suntem foarte naivi”

Unirea Dej nu se regăsește nici după schimbarea antrenorului și a suferit a treia înfrângere consecutivă cu Dragoș Militaru pe bancă, 1-2 la Drobeta-Turnu Severin cu ACS Viitorul Pandurii Târgu-Jiu.

Partida din a 14-a etapă a Ligii 2 s-a disputat azi, cu începere de la ora 11. Gazdele au deschis scorul în minutul 24, când Emanuel Nikpalj a înscris din trei metri. Daniel Pop (’65) a restabilit egalitatea cu un șut în forță, de la distanță, însă bucuria dejenilor a durat doar două minute. Onni Tiihonen (’67) a marcat cu o execuție din afara careului mare și astfel toate cele trei puncte au fost adjudecate de echipa din Târgu Jiu.

Unirea Dej suferă o nouă înfrângere, iar șansele de a se menține în Liga 2 scad de la etapă la etapă. Deși conducerea alb-albaștrilor a schimbat antrenorul în urmă cu trei etape, în încercarea de a produce un șoc, se pare că readucerea lui Militaru n-a adus revirimentul scontat. Cu doar 10 puncte acumulate în 14 etape, Unirea Dej se află pe locul 18, retrogradabil în Liga 3.

”A fost un meci relativ modest, cu un ritm de joc destul de scăzut, cu multe fragmentări, iar vântul a influențat cumva jocul ambelor echipe. De la noi mă așteptam să avem o partidă grea prin prisma lotului foarte subțire pe care l-am deplasat la acest meci, dar chiar și așa mă așteptam să venim cu cel puțin un punct. Cred că putem mai mult, dar suntem foarte naivi și cumva miza meciurilor apasă puțin pe jucători. După ce am reușit să egalăm, mă așteptam să avem ultimele 20-25 de minute în care să punem în continuare presiune pe adversar și să mai marcăm, însă din păcate am luat un gol ca la juniori la un minut după ce am egalat.

Sper ca la ultima etapă să acumulăm punct sau puncte pentru a nu ne rupe foarte mult de plutonul de echipe din fața noastră. Situația e destul de dificilă, dar nu avem altceva de făcut decât să ne luptăm pentru fiecare punct pus în joc până la final. Mulțumesc celor care au venit să ne susțină; sper să-i facem fericiți în ultima etapă din 2023”, a declarat antrenorul Dragoș Militaru, după meciul cu ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu.