VOLEI – Unirea Dej, locul 3 la Cupa Municipiului Zalău

loading...
Echipa de volei Unirea Dej a participat în perioada 27-29 septembrie la un turneu amical desfășurat la Zalău.

Pe lângă echipa gazdă, la turneul desfășurat în Sala Sporturilor ”Gheorghe Tadici” au mai răspuns ”prezent” SCMU Craiova și CSM București. Elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi s-au impus în prima zi, scor 3-2 (17, 23, -16, – 20, 12), în fața formației CSM București, însă au pierdut apoi duelul cu SCMU Craiova, 0-3 (25, 17, 19).

În ultima zi a turneului din județul vecin, Volei Municipal Zalău a învins Unirea Dej cu 3-1 (16, 18, -20, 21) și, cu victorii pe linie, a ocupat locul 1 la Cupa Municipiului Zalău. Locul secund le-a revenit celor de la SCMU Craiova, ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Unirea Dej, în timp ce pe locul 4 s-a clasat CSM București.

Rezultatele complete:

Unirea Dej – CSM Bucureşti 3 – 2 (17, 23, -16, – 20, 12)

Volei Municipal Zalău – SCMU Craiova 3 – 0 (20, 31, 14)

SCMU Craiova – Unirea Dej 3 – 0 (25, 17, 19)

Volei Municipal Zalău – CSM Bucureşti (18, 18, -15, 24)

CSM Bucureşti – SCMU Craiova 1 – 3 (23, -25, -21, -26)

Volei Municipal Zalău – Unirea Dej 3 – 1 (16, 18, -20, 21)

VOLEI | Unirea Dej, învinsă pe teren propriu de SCMU Craiova

loading...

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă, scor 1-3, pe teren propriu, de SCMU Craiova.

Partida dintre cele două echipe – disputată în această seară, cu începere de la ora 18, în Sala Sporturilor Dej – a contat pentru a XVII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. Înaintea acestei confruntări, elevii lui Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi ocupau locul 5 în clasament, cu 28 puncte acumulate, în timp ce oltenii se aflau pe a doua poziție, având 37 de puncte strânse.

Dejenii au cedat primul set cu 25-18, în 23 de minute, însă au reușit să se impună în al doilea, cu același scor. Runda a treia a fost una echilibrată (4-3, 5-6, 8-10, 13-14, 20-22), însă în final, câștig de cauză au avut craiovenii, 25-21. Tot oaspeții au fost mai buni și în ultimul set, 25-17, și CS Unirea Dej – SCMU Craiova s-a încheiat 1-3.

Continuă să citești

FC Unirea Dej a învins Sănătatea Cluj prin hattrick-ul lui Andrei Pop – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 3-2 Sănătatea Cluj, într-un meci amical disputat astăzi la Cluj-Napoca. Andrei Pop a reușit un hattrick.

Partida de verificare dintre FC Unirea Dej și Sănătatea Cluj (locul 10, seria a V-a, Liga a III-a) s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 13, pe Baza Sportivă ”Someșeni” din Cluj-Napoca.

Unirea a deschis scorul în minutul 2. Adi Pop a fost faultat în careu, centralul Horațiu Feșnic (cel care a arbitrat Dinamo – FCSB 2-1, în urmă cu câteva zile) a indicat lovitură de la punctul cu var și Andrei Pop a transformat fără emoții. Tot el putea face 2-0, de la marginea careului mare, dar portarul Sănătății s-a opus. În minutul 14, Frăsinean a pasat de pe dreapta și Andrei Pop a trimis peste poartă, din 4 metri, ratând o ocazie uriașă pentru formația sa. Câteva secunde mai târziu, la o fază care nu anunța nimic, fundașul Lang a dat pe lângă minge și ”virușii verzi” au redus din diferență prin Ceaca.

În minutul 30, Vitan a șutat periculos de la distanță, fără probleme pentru goalkeeper-ul gazdelor. Dejenii au preluat din nou conducerea în minutul 38: după o lovitură liberă executată lung și precis, balonul a ajuns la Frăsineanu și acesta a trimis, din prima, în fața porții, de unde Andrei Pop nu a iertat.

La câteva minute după reluare, Cocian și-a încercat și el norocul, portarul Sănătății a reușit în prima fază să respingă și Andrei Pop a fost din nou omul potrivit la locul potrivit, căci tabela s-a modificat în 3-1. Elevii antrenați de Dragoș Militaru s-au întrecut apoi în ratări, prin același Andrei Pop și prin Florin Blaj. S-a terminat 3-2, după ce Sănătatea a punctat pe final, la capătul celui mai bun joc de pregătire făcut de Unirea în această pauză competițională.

VOLEI | CS Unirea Dej joacă sâmbătă, pe teren propriu, cu SCMU Craiova!

FOTO – Arhivă
loading...

Echipa de volei Unirea Dej va întâlni sâmbătă, 22 februarie, de la ora 18, pe teren propriu, formația SCMU Craiova.

Partida dintre cele două echipe, care se va disputa în Sala Sporturilor din Dej, contează pentru a XVII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin, a VIII-a a returului. Înaintea acestei confruntări, elevii lui Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi ocupă locul 5 în clasament, cu 28 puncte acumulate, în timp ce oltenii se află pe a doua poziție, având 37 de puncte strânse.

Vă reamintim, marți, 18 februarie, dejenii au pierdut la limită restanța cu Volei Municipal Zalău, din a XIV-a etapă. Detalii AICI!