A treia înfrângere consecutivă suferită de Unirea Dej în Antalya

Trei jocuri amicale, trei înfrângeri pentru Unirea Dej în cantonamentul din Antalya, Turcia. După 1-5 cu Dinamo Kiev și 1-3 cu Nykøbing, elevii lui Dragoș Militaru au cedat, azi, scor 0-4, în fața formației Næstved Boldklub (a doua ligă din Danemarca).

Partida de verificare – penultima din acest stagiu de pregătire – a avut loc astăzi, la ora 11:30 (10:30 ora României), la Kamelya Collection Exclusive Hotels.

Danezii au deschis scorul în minutul 33, din penalty, stabilind rezultatul pauzei. La șapte minute după reluare, în urma unui corner, nordicii și-au dublat avantajul. 0-3 s-a făcut în minutul 64, în timp ce scorul final a fost stabilit în minutul 82.

Primul ”11” FC Unirea Dej: Chindriș (‘80 Checicheș) – Maftei, Burdeț (‘65 Militaru), Buta, Gîț (‘58 Roș) Ad. Pop (‘71 Călugăr), Chira (‘58 D. Pop), Matiș (‘45 Cătinean), Cocian (‘79 Bogdan), Al. Pop (‘79 Fulga), Blaj (C) (‘65 An. Pop).

Mâine, 9 februarie, în ultimul amical din acest stagiu de pregătire, Unirea Dej va întâlni Zhetysu (prima ligă din Kazakstan).

”A fost un amical pe care mi-am dorit să-l jucăm, chiar dacă mâine o să avem altă partidă de verificare. A fost un meci cu un ritm ridicat, peste ce avem noi în campionat, împotriva unei echipe care își dorește să promoveze în Liga 1, care joacă un fotbal modern.

A fost o primă repriză echilibrată, în care am primit gol la singurul corner și totodată singura oportunitate a oaspeților de a înscrie, iar noi am ratat, din nou, două sau trei ocazii imense. O parte dintre jucători au evoluat 60-65 de minute, iar ceilalți, care azi au prins mai puține minute, vor juca mâine mai mult.

Mă bucur că am reușit să avem un antrenament sub formă de joc, la o intensitate foarte bună. Toți băieții sunt foarte bine și învățăm cu toții din aceste partide pentru a deveni și mai buni!”, a declarat, pentru www.unireadej.ro, antrenorul Dragoș Militaru.