Unirea Dej încheie cantonamentul din Antalya cu un eșec, al patrulea din tot atâtea jocuri amicale

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat cantonamentul din Antalya cu un eșec, al patrulea din tot atâtea meciuri amicale desfășurate pe pământ turcesc. În această după-amiază, elevii lui Dragoș Militaru au pierdut, scor 1-3 (1-1), cu Zhetysu (prima ligă din Kazakstan). Partida de verificare a avut loc IC Santai Belek.

Kazahii au deschis scorul în minutul 31, dar Gabriel FULGA a reușit să egaleze cu două minute înainte de pauză, printr-un șut cu stângul la colțul scurt. În partea secundă, asiaticii au mai marcat de două ori, în minutele 76 și 77, și astfel s-au impus la o diferență de două goluri.

Primul ”11”: Railean (’80 Checicheș) – Gîț (’75 Maftei), D. Pop, Burdeț, Chira (’48 Roș), Militaru (’68 Ad. Pop), Cătinean (C), An. Pop (’59 Matiș), Călugăr (’45 Cocian / ’77 Frăsineanu), Fulga (’77 Al. Pop), Bogdan (’75 Blaj).

Anterior, în cantonamentul din Antalya, Unirea Dej a pierdut 1-5 cu Dinamo Kiev , 1-3 cu Nykøbing și 1-3 cu Næstved Boldklub.

Uniriștii vor reveni mâine în țară, urmând ca după câteva zile libere să reia pregătirile pentru a doua parte a sezonului Ligii 2.

Vă reamintim, până la reluarea campionatului, dejenii vor mai disputa două jocuri amicale, cu CSM Sighetu Marmației (16 februarie), respectiv AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (18 februarie).