FC Unirea Dej a zdrobit Galda. Andrei Pop, încă un hattrick – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a câștigat fără drept de apel ultimul meci amical al perioadei de pregătire, scor 5-2 cu Industria Galda. Andrei Pop a bifat încă un hattrick.

Partida de verificare dintre FC Unirea Dej și Industria Galda s-a disputat în această dimineață, cu începere de la ora 11:30, pe terenul din localitatea Mintiu Gherlii. Oaspeții au deschis scorul cu o execuție din 6 metri, în minutul 10. Frăsinean putea egala în minutul 20, dar șutul său nu i-a pus prea multe probleme portarului Galdei. Apoi, Cornea a centrat de pe stânga și Vitan, cu capul, a trimis peste. La o fază în care atacanții Galdei erau nemarcați, oaspeții puteau face 2-0, cu o lovitură de cap, însă balonul a trecut peste. Imediat după, cu o execuție din lateral, Adi Pop a ratat milimetric ținta. De cealaltă parte, fotbaliștii Galdei au lovit bara.

În minutul 40, arbitrul a indicat 11 metri pentru Unirea Dej, în urma unui henț. Andrei Pop a trimis cu putere, la semiînălțime, în dreapta portarului și a restabilit egalitatea. La câteva secunde după, tot Pop a profitat de o deviere în zona punctului cu var și a adus Unirea în avantaj. Atacantul dejean putea face 3-1 înainte de pauză, numai că execuția sa, plasată, de la distanță, a trecut puțin peste poarta Galdei.

După reluare, Adi Pop l-a pus la încercare pe goalkeeper-ul Industriei, dar acesta din urmă a reușit să respingă. În minutul 56, Frăsinean a fost faultat în careu și arbitrul a indicat, din nou, lovitură de la punctul cu var. Cocian a trimis în stânga portarului și tabela s-a modificat în 3-1. Patru minute mai târziu, Frăsinean a driblat un adversar în zona careului mare și a majorat scorul, balonul fiind ”expediat” lângă bară.

Oaspeții au beneficiat și ei de un penalty, în minutul 63, după un fault comis de Kereki, însă nu au reușit să-l fructifice. Totuși, fotbaliștii din Galda au redus din diferență printr-un șut de la 35 de metri. Cu 15 minute înainte de finalul partidei de la Mintiu Gherlii, Andrei Pop a primit în dreapta, l-a pus la pământ și l-a ridiculizat pe portarul Galdei, iar apoi a stabilit scorul final, cu o execuție plasată, sub transversală. Acesta este al doilea hattrick reușit de Pop în ultimele două meciuri, după cel de săptămâna trecută cu Sănătatea.

S-a încheiat 5-2 pentru FC Unirea Dej care se pregătește acum pentru primul meci ofical al anului, vinerea viitoare, pe teren propriu, cu SCM Zalău.